Zaloguj się

Przyjazny, nowoczesny i prosty w obsłudze dziennik elektroniczny

+48 609 950 150

Bezpieczne hasło dla każdego użytkownika EDziennika

Nasz dziennik posiada zaawansowane funkcje bezpieczeństwa dzięki temu nie trzeba zmieniać hasła co 30 dni, a samo hasło może być łatwiejsze do zapamiętania.

Każdy może bezpłatnie uruchomić dla swojego konta logowanie przy pomocy jednorazowych kodów SMS. Dzięki temu logowanie jest wygodne i jednocześnie bezpieczne, bo kodów SMS nie trzeba podawać za każdym razem.

Nasz system inteligentnie zapamiętuje bezpieczny komputer i dla tego komputera nie musimy za każdym razem podawać kodu SMS. Natomiast użycie nowego komputera, z którego wcześniej się nie logowaliśmy, wymaga podania jednorazowego kodu SMS.

SMSowe kody jednorazowe

Hasła jednorazowe — jednorazowe kody dostępu — są doskonale znane użytkownikom bankowości elektronicznej. Występują w różnych formach: kartek, odbieranych przez SMS czy generowanymi przy pomocy specjalnych urządzeń czy aplikacji na telefon.

Uwierzytelnianie dwuetapowe wymaga by użytkownik poza znajomością zwyczajowego hasła miał przy sobie dodatkową formę zabezpieczenia, czy to telefon czy kartkę z kodami— coś co ma fizyczny charakter i trudno jest to przejąć bez wiedzy użytkownika.

Podsłuchanie transmisji czy podejrzenie jak hasło czy kod jest wpisywane jest bezskuteczne bo kod— jak nazwa wskazuje — jest jednorazowy i za każdym razem inny, a znajomość samego hasła już nie wystarczy.

Jednorazowe kody SMS

W naszym serwisie korzystamy z OpenID co z kolei pozwala wykorzystać konta Google na których można włączyć weryfikację dwuetapową: http://www.google.com/accounts/SmsAuthConfig

Weryfikacja dwuetapowa nie jest zbyt uciążliwa na komputerach prywatnych gdzie możemy „zapamiętać” komputer i nie wymagać dla niego podawania kodów jednorazowych. Dzięki temu zyskujemy bezpieczeństwo i wygodę — na innych komputerach kod jest nadal wymagany, a na naszym komputerze podajemy tylko zwykłe hasło do konta.

Użytkownicy smartfonów mogą zainstalować sobie na telefonie specjalną aplikację, która będzie na bieżąco generować hasła jednorazowe, dzięki niej nie musimy czekać na przychodzące SMSy.

OpenID — logowanie przy pomocy hasła konta pocztowego

OpenID to przemysłowy standard uwierzytelniania pozwalający wykorzystywać konto i hasło w jednym serwisie internetowym do logowania w innym serwisie internetowym.

Dzięki OpenID nie musimy mieć osobnego innego hasła do EDziennika, a pomimo tego hasło pozostaje poufne — nasz serwis go nie zna.

Dzięki OpenID wystarczy, że zalogujemy się — podając hasło — np. do poczty elektronicznej, a do innych serwisów możemy się zalogować bez podawania hasła po raz kolejny.

Na ekranie logowania wybieramy zakładkę OpenID, a następnie klikamy na ikonę serwisu w którym mamy konto pocztowe. Dalej postępujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Logowanie do EDziennika przy pomocy OpenID

Czytaj dalej: